Ahogy itt a blogon is olvashattátok, nálam az utóbbi évtized "felfedezése" a sorozatok voltak. Míg a 90-es években még kifejezetten negatív szónak számított (A nagyi meg a sorozatai...), mostanra mondhatni a társadalom kihagyhatatlan kelléke lett. Nálam minden a 24-gyel kezdődött és söpört végig mindenen. Azelőtt is néztem már sorozatokat, de inkább sitcomok voltak, vagy olyanok, amelyek epizódjai nem folytatódtak (kivétel talán a Dallas, de mentségemre mondjam, a 90-es évek elején csak ezt lehetett nézni :D ).
Már beszámoltam itt a 24-ről, Lost-ról, Shieldről. Visszagondolva a Shield nálam még mindig az abszolút #1, de nincs mese, kellett valami újat találni. Külső ajánlásra belekezdtünk a Breaking Bad-be, amely egy tüdőrákos kémiatanárról szól, aki utolsó hónapjaiban a családjának biztosítani akarja a jövőjét, úgyhogy belekezd kimagasló minőségű drog gyártásába. Nehezen tudtuk elképzelni, hogy hogyan lehet ebből sorozatot csinálni, de elég hamar meggyőzött minket, hogy bizony lehet.
A sorozatnak van egy üdítő tulajdonsága, hogy semmi pénzért nem kapkod.Viszonylag kevés a karakter, sokszor akár 10 perces párbeszédet is megfigyelhetünk és ezzel olyan mélyreható karakterjellemzésteket is kapunk, hogy más sorozatok kifejezetten felületesnek tűnhetnek. Dráma ide vagy oda, van jó pár rész (csak azt mondom Tuco), ahol a feszültség olyan mértékű, hogy te is verejtékezel, mintha te lennél ott... A máspdik évad elbénázott végétől eltekintve (a harmadiké kárpótolt) csupa jót tudok mondani róla, tényleg érdemes belekezdeni. A főszereplő Bryan Cranston egymás után 3x(!) nyerte meg érte a legjobb férfi főszereplőnek járó Emmy díjat, úgyhogy nem túlzok.
Kivétel nélkül minden nap néztünk egy epizódot, aminek köszönhetően pár hét alatt el is fogyasztottuk mind a 3 évadot... Úgyhogy kezdődhetett előlről a pótlás. Az AMC csatorna másik slágere a "The Walking Dead", amely most nagyon felkapott sláger lett. A történet igazából olyan, mintha a "28 nappal később"-ből sorozatot csináltak volna. Az egész egy képregénymegfilmesítés, de azt nem olvastam, úgyhogy ahhoz nem tudok hozzászólni.
Zombik ellepték a földet és a túlélők megpróbálnak boldogulni. Igazából ennyi is az egész, de abszolút nem baj, hogy viszonylag szimpla a történet. Nem emlékszem rá, hogy mikor láttam utoljára ennyire ütős sorozatnyitányt, de ez még a Shield-ét is verte. Nagyon jól néznek ki a zombik, profik a maszkok, örülök, hogy főként nem CGI-al dolgoznak. Zombik gyilkolása helyett főként a túlélők konfliktusain van a hangsúly, amely legtöbbször működik is. Van jó pár logikai hiba, de összességében tetszett az első évad (csak 6 részes). Az utolsó két epizód már nem tudta azt a színvonalat tartani, mint az évad első fele, de még korrekt volt. Várjuk a folytatást, ahol a karaktereknek igazából megint minden kezdődik előlről. Kis túlzással a második évaddal is el lehetne kezdeni majd a nézést.
Én már egyszer láttam ugyan, de freddyné nem, úgyhogy most belekezdtünk az MI:5 nevű brit sorozatba, amely úgymond egy angol 24-nek is nevezhető, csak kicsit realisztikusabb. Az első évadot szégyenletesen alacsony áron vettem anno (most is kapható 1000 forintért), mindez úgy, hogy digipackos kiadás. 6x50 percből áll a az évad és nekem másodjára is bejön. Van egy visszafogott brit sármja az egésznek, de viszonylag modern a tálalás, még ha lassan 10 éves részekről is beszünk éppen. Sajnálatos módon itthon sosem jelentek meg a további évadok, pedig még most is vetítik a BBC-n és 9 évad mellett még spin-offot is kapott. Ettől függetlenül úgy gondolom megéri megvenni a kiadást, van pár merészen sokkoló jelenet és elég durván fejeződik be.
Itt egy kis részlet, ahol a Dr House-os csávó is játszik (nem, NEM láttam a House-ból egy részt sem)
Ha mindez nem volna elég, jelenleg még ezeket nézzük rendszeresen dvd-n vagy követjük figyelemmel
V/Rém rendes család/Tom&Jerry/Veronica Mars/Beavis and Butthead/Férjek Gyöngye/Simpsons/South Park/Futurama
Van egy rossz szokásom, hogy könyveket, filmeket akkor is végig olvasom/nézem ha már hamar körvonalazódik, hogy pocsék lesz. Sorozatokkal is így vagyok (lásd Lost, ahol a 4. évadnál már egyszer majdnem kiszálltam), eddig egy kivételről tudok, ahol rendszeres nézés után feladtam, mert idegesített. Ez a Hősök volt. A második évad nagyon bugyuta volt már, nem kínoztam magam tovább. A Flash Forward-ból és Dexterből is láttam 2-2 részt, de felhagytam velük, mert láttam, hogy ez nem nekem való.
A hozzászólásokban ha spoileres infókat írtok, előtte jelezzétek, hogy ne rontsuk el azoknak a hatást, akik nem tartanak ott, vagy nem kezdtek még bele